Awaryjne uruchamianie samochodu to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu kierowcy. Nie każdy posiada powerbank do auta, dlatego warto skorzystać w tej sytuacji z usług pomocy drogowej. Jednak jeżeli znajdziesz kogoś, kto jest w stanie ci pomóc możesz posłużyć się poniższym artykułem. Poniżej są kroki, które należy podjąć, aby uruchomić samochód, gdy akumulator jest rozładowany.
Przygotuj narzędzia
Przed rozpoczęciem awaryjnego uruchamiania samochodu przygotuj narzędzia, takie jak: kabli rozruchowych, drugiego samochodu lub źródła zasilania, np. akumulatora przenośnego.
Otwórz maskę samochodu
Otwórz maskę samochodu, w którym akumulator jest rozładowany. Upewnij się, że kluczyk znajduje się w pozycji wyłączony.
Podłącz kable rozruchowe
Podłącz czerwony kabel rozruchowy do dodatniego bieguna akumulatora naładowanego samochodu lub źródła zasilania, a następnie do dodatniego bieguna akumulatora rozładowanego samochodu. Następnie podłącz czarny kabel rozruchowy do ujemnego bieguna akumulatora naładowanego samochodu lub źródła zasilania, a następnie do
metalowej części silnika rozładowanego samochodu, np. do uchwytu baterii lub elementu karoserii.
Uruchom silnik samochodu naładowanego
Uruchom silnik samochodu naładowanego i pozostaw go włączonego na kilka minut.
Uruchom silnik samochodu rozładowanego
Uruchom silnik samochodu rozładowanego. Jeśli silnik nie uruchomi się, upewnij się, że kable są prawidłowo podłączone i pozostaw silnik naładowanego samochodu włączony na kilka minut dłużej.
Odepnij kable rozruchowe
Kiedy samochód rozładowany się uruchomi, odepnij kable rozruchowe w odwrotnej kolejności – najpierw czarny, a następnie czerwony kabel.
Awaryjne uruchamianie samochodu to łatwe zadanie, jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia i wiedzę. Pamiętaj, żeby podczas awaryjnego uruchamiania samochodu zachować ostrożność i przestrzegać instrukcji. W przypadku braku możliwości uruchomienia samochodu, skontaktuj się z pomocą drogową lub warsztatem samochodowym, który pomoże Ci w awaryjnej sytuacji.
W przypadku awaryjnego uruchamiania pojazdów 12V i 24V, a także motocykli, ważne jest, aby przestrzegać instrukcji i zachować ostrożność. Upewnij się, że masz dobrej jakości kable rozruchowe i że wiesz, jak je prawidłowo podłączyć. Nie próbuj uruchomić silnika pojazdu, który ma wadliwy układ elektryczny lub mechaniczny, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenia. W razie wątpliwości skontaktuj się z pomocą drogową lub warsztatem
samochodowym.
Pamiętaj, że regularne przeglądy techniczne oraz wymiana zużytych części, takich jak akumulatory i kable, pomogą uniknąć problemów z uruchomieniem silnika. W przypadku motocykli należy również regularnie sprawdzać stan akumulatora, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy motocykl jest mało używany.
Mając świadomość, jak awaryjnie uruchomić samochód lub motocykl, możesz uniknąć niepotrzebnych kłopotów na drodze i dotrzeć do celu bezpiecznie. Jednak pamiętaj, że awaryjne uruchamianie nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę, a każdy pojazd wymaga regularnej konserwacji i przeglądów technicznych, aby działał sprawnie i bezpiecznie.
Odpalanie samochodu z kabli rozruchowymi, w sytuacjach awaryjnych, nie powinno uszkadzać akumulatora pojazdu, z którego pobieramy energię do rozruchu. Jednakże, jeśli procedura odpalania z kabli rozruchowymi jest przeprowadzana niewłaściwie, to może to skutkować uszkodzeniem akumulatora lub innych elementów elektrycznych pojazdu.
Aby uniknąć uszkodzeń podczas odpalania z kabli rozruchowymi, należy upewnić się, że:
1. Kable są odpowiednie dla pojazdu, z którym chcemy się połączyć i spełniają minimalne wymagania co do prądu i napięcia.
2. Podczas połączenia kabli z akumulatorami obu pojazdów, kable są podłączone zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj kabel czerwony łączy dodatni biegun akumulatora, a kabel czarny ujemny biegun akumulatora.
3. Silnik pojazdu z rozładowanym akumulatorem jest wyłączony podczas podłączania kabli, a pojazdy są w bezpiecznej odległości od siebie.
4. Po połączeniu kabli rozruchowych, nie należy próbować odpalać silnika pojazdu z rozładowanym akumulatorem natychmiastowo. Należy zostawić kable podłączone przez kilka minut, aby akumulator naładował się nieco.
5. W przypadku niepowodzenia w odpaleniu silnika, należy skontaktować się z pomocą drogową.
Jeśli te zasady zostaną przestrzegane, to procedura odpalania z kabli rozruchowymi nie powinna uszkodzić akumulatora pojazdu.